Vestienas pamatskola
Skolas šī gada tēma ir “Enerģija.” Tās mērķis ir palielināt izpratni par enerģijas patēriņu, saistību starp enerģijas patēriņu, ekonomiju un vides aizsrdzību, iepazīties ar alternatīvo enerģijas avotu izmantošanu.
Mācību gada sākumā katra klase izvēlējas savu apakštēmu, pie kuras strādāja visa gada garumā.
1. klase Kas ir enerģija?
2. klase Enerģijas veidi.
3. klase Elektrība.
4. klase Saules enerģija.
5. klase Mežs – enerģijas avots.
6. klase Ūdens enerģija.
7. klase Vēja enerģija.
8. klase Atjaunojamās enerģijas veidi.
9. klase Enerģijas patēriņš Vestienas pagastā.
Projektu dienās februārī un aprīlī klases strādāja pie savu tēmu izpētes, materiālu apkopojuma un materiālu gatavošanas „Zināšanu grāmatai” un darba prezentācijai, kura notika 3. maijā. Šogad maija mēnesī jau tradicionāli tiks iesieta septītā „Zināšanu grāmata” ar ekoskolas darba materiāliem.
Katru mācību gadu divas reizes (rudenī un pavasarī) braucam ekskursijās, maršrutā iekļaujot kādu ar ekoskolas tēmām saistītu objektu.
Uzsākot darbu pie tēmas „Enerģija”, skolēni apmeklēja Saules muzeju Rīgā un jūru. Maijā plānojam apmeklēt Ērgļu HES un Aiviekstes Spridzēnu HES.
Arī klases savu tēmu ietvaros mācību gada laikā apmeklēja dažādus objektus. 5.klases skolēni projektu dienās apmeklēja Koksnes un koka izstrādājumu ražotni Bērzaunē, kur iepazinās ar kurināmā brikešu un granulu ražošanas procesu, šķeldas ražošanu un izmantošanu. 4. klase projektu dienās apskatīja vienīgo māju Vestienā, kuru apsilda ar saules baterijām un iepazinās ar šī enerģijas veida plusiem un mīnusiem.
Ekopadomes skolēni bija ekskursijā uz SIA “Aiviekstes energobūvnieks”sadaļu ražotnes cehu un tur iepazinās ar saules kolektora darbību. Apskatīja jaunās ekonomiskās LED lampas, ar kurām var apgaismot apmērām 1 ha. Enerģijas patēriņš atbilst 56 vatu lampai.
Oktobrī skolā bija drošības dienas. Šoreiz lielāka vērība tika veltīta elektrodrošībai.
Programmas ietvaros katru gadu aicinām uz skolu lektorus, kas paši ir pievērsušies zaļajam dzīves veidam.
Šogad projektu dienās (11.02) pie mums viesojās Kaspars Eglītis, kurš skolēniem, skolotājiem un skolas darbiniekiem stāstīja par atjaunojamās enerģijas izmantošanu. Bija interesanti sīkāk uzzināt par tādu alternatīvās enerģijas ražotāju kā siltumsūknis. Eglīša kungs saprotami izstāstīja par siltumsūkņa darbošanās principiem, pielietojumu un , lai stāstījums būtu saprotams , parādīja arī dažādus attēlus un īsfilmiņu.
Tā kā mūsu skolēni strādā projektu par enerģiju, šī tikšanās bija ne tikai interesanta, bet arī izglītojoša.
Vairāku gadu garumā sadarbojamies ar Meža konsultāciju un pakalpojumu centra “Pakalnieši” vadītāju Inesi Mailīti, kura bija iniciatore Vestienas skolas pieteikšanai Ekoskolas programmai. Katru gadu mums ir kāds interesants kopīgs pasākums. 2010. gada 15. maijā piedalījāmies projekta “Latvijas vietējā dendroflora”ekspozīcijas veidošanā. Šajā dienā kopā ar Rīgas mūzikas internātvidusskolas skolēniem tika iestādīts vairāk nekā 70 kokaugu. Tā bija projekta 1. kārta. Šopavasar darbs turpināsies.
9.februārī projektu nedēļas ietvaros MKPC ”Pakalnieši” speciāliste Inese Mailīte viesojās skolā ar projektu „Ceļojošais mežs”. Nodarbības bija gan teorētiskas gan praktiskas.
Mums ir izveidojusies sadarbība un draudzība ar vairākām citām ekoskolām – Lazdonas, Odzienas, Aknīstes vidusskolu. Esam dalījušies pieredzē un kopā atpūtušies. Šajā mācību gadā 11. novembrī ekopadomes skolēni ciemojās Lazdonas pamatskolā. Dalījāmies pieredzē, katra skola pastāstīja par savu darbu, pēc tam kopā sportojām.
Arī šogad, tāpat kā vairākus iepriekšējos gadus, skolēni piedalījās “Zaļās jostas” rīkotajos konkursos, vāca lietotās baterijas un makulatūru. Nodevām vairāk kā 2t makulatūras un 27 kg bateriju.
Skolēni ir piedalījušies vairākos ar dabas aizsardzības tēmu saistītos konkursos un projektos: piem. Madonas novada domes izsludinātajā konkursā “Pirmajam latviešu botāniķim Jānim Ilsteram-160”, Latvijas ornitoloģijas biedrības putnu pētījumā - starptautiskajā gājputnu atgriešanās reģistrācijas programmā Dzīvais pavasaris, Latvijas Dabas fonda Sikspārņu pētījumā (3. un 6. kl.), akcijas “Latvija stāda kokus” “Zīļu mačos” (2. kl.), Latvenergo konkursā “Experiments”(8.-9. kl. komanda, Vidzemes reģionā 7. vieta no 25 komandām), Vestienas pagasta padomes rīkotajā fotokonkursā “Mana skaistā un neparastā Vestiena”, biedrības “Kāla ezera padome” organizētajā zinātniski radošajā 2 dienu darbnīcā “Saredzi, sadzirdi, sajūti ūdens dzīvi” Kāla ezera krastā.
Arī Dzejas dienu tēmu jau trešo gadu saistām ar ekoskolas gada tēmu. Skolēni meklēja un runāja dzejoļus par enerģiju klašu konkursos, labākie no klasēm piedalījās skolas Dzejas dienu konkursā. Katrs skolēns savu dzejoli arī ilustrēja un ekopadome tos apkopoja.
Tā kā esam Ekoskola, gluži dabiski, rūpējamies par savas skolas apkārtni. Ik rudeni un pavasari katra klase sakopj noteiktu teritoriju skolas apkārtnē (apmēram 0,2 ha). Regulāri sakopjam skolas parku un cenšamies saglabāt to dabas skaistumu, kas mums ir dots. Lielajā talkas dienā 29. aprīlī sakopām pirmā latviešu botāniķa Jāņa Ilstera piemiņas vietu un nesām skolas šķūnī malku. 30. aprīlī skolēni kopā ar pagasta pašdarbniekiem strādāja estrādē Dzeņkalniņā.
6. aprīlī Meža dienu “Mežs – mūsu bagātība” ietvaros tikāmies ar mežzini Gunāru Plikausi, kurš arī ir zaļā dzīvesveida piekritējs. Vecāko klašu zēni mājturības stundās gatavoja putnu būrīšus un meža dienās izlika tos skolas apkārtnē.
Šajā mācību gadā ir veikts skolas un sporta zāles fasādes remonts un skolas ēkas pamatu siltināšana. Skolas ēkai uzstādīta mūra sienu žāvēšanas sistēma (energoefektivitātes projekts “Kultūrvēstures pieminekļa” Vestienas muižas komplekss” muižas ēkas saglabāšana). Restaurēts balkons skolas galā. Nomainītas ieejas no balkona ārdurvis. Atremontētas 3 krāsnis. Visi šie pasākumi sekmēs skolas energoefektivitāti (būs mazāki siltuma zudumi).
Rūpējamies par elektrības taupīšanu skolā. Nomainām elektriskās spuldzes pret ekonomiskajām. Tāpat pievēršam uzmanību ūdens taupīšanai, nekavējoties tiek nomainīti pilošie ūdens krāni.
Atkritumu konteinerus izved centralizēti, izveidota atkritumu savākšanas sistēma pagastā. Diemžēl vēl nenotiek atkritumu šķirošana. Skolā klasēs šķirojam papīru. Papīrs tiek nodots makulatūrā.
Skolā darbojas skolas virtuve. Kopgaldā siltas pusdienas ēd visi skolēni. Internātā dzīvojošie ēd arī brokastis, launagu, vakariņas. Diemžēl vairs kopgaldā neizmantojam pašu audzētos dārzeņus, jo sarežģīts iepirkšanas process. Gaļu gan iepērkam no zemnieku saimniecības. Šajā mācību gadā piedalījāmies programmās “Skolas auglis” (1.-6. kl.) un “Skolas piens” (1.-4. kl.)
Rūpējamies par vides sakārtošanu pie skolas. Iespēju robežās atjaunojam stādījumus, savas skolas apkārtni vienmēr cenšamies turēt kārtībā. Šajā gadā pie skolas tika izbūvēta uzbrauktuve cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Mācību gada sākumā izstrādātais darba plāns gandrīz pilnībā īstenots. Bijām ieplānojuši iestādīt nelielu birztaliņu, taču neizdevās saskaņot stādīšanas vietu. Šo darbu plānosim vēlreiz nākošajā gadā.