Vestienas pamatskola
Gada tēma: Skolas vide un apkārtne
Ekoskolas mērķi
• Izmantot skolas apkārtni kā mācību vietu un iedvesmotāju.
• Paredzēt vietu skolēnu āra aktivitātēm.
• Izglītot skolēnus par sugām, kurām skolas apkārtne ir dzīves vide.
• Veidot skolas apkārtni kā estētisku vērtību un atpūtas vietu.
• Veidot skolas vidi tā, lai tā uzlabotu skolēnu fizisko un garīgo labsajūtu.
Mācību mērķi
Skolēni var:
• lietot, skaidrot un zīmēt kartes, klasificēt atsevišķus objektus;
• veikt iedzīvotāju aptauju par skolas apkārtni;
• izstrādāt skolas apkārtnes uzlabošanas plānus;
• prezentēt un izskaidrot iegūtos datus, izmantojot modernās tehnoloģijas.
Mācību gada sākumā katra klase izvēlējās savu apkštēmu, pie kuras strādāja visa gada garumā.
1.klases projekts "Koki skolas parkā"
2.klases projekts "Vietas āra aktivitātēm"
3.klases projekts "Putni skolas parkā
4.kases projekts "Skolas vārds literatūrā"
5.klases projekts "Man zināmā un nezināmā Vestiena"
6.klases projekts "Augi skolas apkaimē"
7.klases projekts "Matemātika skolas apkārtnē"
8.klases projekts "Dzīvnieki skolas apkārtnē"
9.klases projekts "Spēles un rotaļas, kas palīdz mācīties ārpus telpām"
Projektu dienās februārī un martā klases strādāja pie savu tēmu izpētes, materiālu apkopojuma un materiālu gatavošanas darba prezentācijai, kura notika 29.maijā. Šogad materiālus klases iesniedza elektroniski, lai taupītu papīru.
Katru mācību gadu braucam ekskursijā, maršrutā iekļaujot kādu ar ekoskolas tēmām saistītu objektu. Uzsākot darbu pie tēmas "Skolas vide un apkārtne", skolēni apmeklēja Likteņdārzu.
Programmas ietvaros katru gadu aicinām uz skolu lektorus, kas paši ir pievērsušies zaļajam dzīves veidam. 4.decembrī skolā tikāmies ar Dabas muzeja darbiniekiem. Lekcijas ar praktisku darbošanos notika pa klašu grupām. Skolēniem bija iespēja sīkāk uzzināt par kurmju, zivju un pūču dzīvi.
Mums ir izveidojusies sadarbība un draudzība ar vairākām citām ekoskolām – Lazdonas, Odzienas, Aknīstes vidusskolu. Esam dalījušies pieredzē un kopā atpūtušies. Šajā mācību gadā 25.aprīlī ekopadomes skolēni piedalījās koku stādīšanas dienā Dzimtmisā. Katra skola atveda kociņu un iestādīja Dzimtmisas skolas parkā. Pēc tam skolu komandas piuedalījās aizraujošās , neparastās, ar tūrisma elementiem bagātās sacensībās, kurās pirmo vietu izcīnīja mūsu skolas komanda.
Arī šogad, tāpat kā vairākus iepriekšējos gadus, skolēni piedalījās “Zaļās jostas” rīkotajos konkursos, vāca lietotās baterijas un makulatūru.Savācām vairāk kā 997,2kg makulatūras un 45 kg bateriju.
Skolotājas Anitas Mušas vadībā 8.-9.klašu komanda piedalījās Latvenergo konkursā "Experiments" un ieguva 6.vietu.
Tā kā esam Ekoskola, gluži dabiski, rūpējamies par savas skolas apkārtni. Ik rudeni un pavasari katra klase sakopj noteiktu teritoriju skolas apkārtnē (apmēram 0,2 ha). Regulāri sakopjam skolas parku un cenšamies saglabāt to dabas skaistumu, kas mums ir dots.
Bioloģijas skolotāja Dina Podjavo ar savu audzināmo klasi regulāri sakopj pirmā latviešu botāniķa Jāņa ilstera kapa vietu.
27.maijā Vestienas pagasta "Gretēs" tieši pēc četrdesmit gadiem svinīgi tika atklāts atjaunotā Jāņa Ilstera piemiņas zīmes un labiekārtota piemiņas vieta. Tas notika, pateicoties, Birutas Nebares uzrakstītajam projektam un Eiropas Lauksaimniecības fonda atbalstam. Pats nozīmīgākais Ilstera nopelns ir pirmās dabaszinību grāmatas latviešu valodā sarakstīšana. Tā saucās "Botānika tautas skolām un pašmācībai" (1883.gads).Šajā pasākumā piedalījās arī mūsu skolas skolēni, skandējot Jāņa Ilstera dzeju, dziedot dziesmas un spēlējot mūzikas instrumentus. Apsveikuma runas sacīja pārstāvji gan no Agronomu biedrības, gan Botāniķu biedrības. Turpmāk būs skolēniem laba iespēja sadarboties ar B.Nebari, lai uzturētu šo piemiņas vietu kārtībā. Turp var doties arī ekskursijās un pārgājienos.
8.klase un skolotāja Dina Podjavo šajā mācību gadā iesaistījās "Mammadaba" meistarklasē. Skolotāja ieguva meistara diplomu un iespēju piealīties vasaras nometnē.
Rūpējamies par elektrības taupīšanu skolā. Nomainām elektriskās spuldzes pret ekonomiskajām. Tāpat pievēršam uzmanību ūdens taupīšanai, nekavējoties tiek nomainīti pilošie ūdens krāni.
Atkritumu konteinerus izved centralizēti, izveidota atkritumu savākšanas sistēma pagastā. Diemžēl vēl nenotiek atkritumu šķirošana. Skolā klasēs šķirojam papīru. Papīrs tiek nodots makulatūrā.
Skolā darbojas skolas virtuve. Kopgaldā siltas pusdienas ēd visi skolēni. Internātā dzīvojošie ēd arī brokastis, launagu, vakariņas. Diemžēl vairs kopgaldā neizmantojam pašu audzētos dārzeņus, jo sarežģīts iepirkšanas process. Gaļu gan iepērkam no zemnieku saimniecības. Šajā mācību gadā piedalījāmies programmās “Skolas auglis” (1.-6. kl.) un “Skolas piens” (1.-4. kl.)
Rūpējamies par vides sakārtošanu pie skolas. Iespēju robežās atjaunojam stādījumus, savas skolas apkārtni vienmēr cenšamies uzturēt kārtībā.