Vestienas pamatskola
EKOSKOLAS GADA ANALĪZE
2013./2014.m.g.
Gada tēma: Veselīgs dzīvesveids
Ekoskolas mērķi
• Pievērst uzmanību skolēnu veselībai, skolas un tās apkārtnes estētiskajai kvalitātei.
• Veidot izpratni par dzīvesveida un patēriņa ietekmi uz vidi.
• Veicināt skolēnu prasmi rūpēties par savu veselību un uzņemties atbildību par to.
• Radīt veselīgu un tīru vidi, kas nekaitē skolēnu veselībai, bet palīdz to uzlabot.
Mācību mērķi
Skolēni var:
• apgūt veselīga dzīvesveida pamatus;
• veikt pētījumu par skolas vides veselību;
• saskatīt saistību starp savu dzīvesveidu un tā ietekmi uz vidi;
• mācīties pieņemt lēmumus saistībā ar savu veselību;
• uzzināt, kur meklēt profesionālu padomu ar veselību saistītos jautājumos;
• savākt, izskaidrot un darīt zināmus citiem pētījumu rezultātus, izmantojot modernās komunikāciju tehnoloģijas.
Aktivitātes gada tēmas ietvaros:
Septembris Akcija ,,Ābolu grozs''. Rīta vingrošana olimpiskajā dienā.
Novembris Rīcības diena.
Decembris Akcija ,,Dāvināsim prieku’’.
Janvāris Veselības nedēļa programmas ,,Skolas auglis’’ ietvaros.
Marts Sporta laureāts 2013.
Maijs Sporta diena. Projektu prezentācija.
Aktivitātes citu tēmu ietvaros:
Oktobris Akcija ,,Rīcības asni''.
Oktobris Ekoskolu apbalvošanas pasākums Rīgā un akcija ,,Veseli ēduši!’’ Mācību ekskursija uz Daugavpili. Skolas apkārtnes un parka sakopšanas talka. Seminārs ,,Tehnoloģiju izmantošana sabiedrības izglītošanā par bioloģisko daudzveidību.’’
Novembris D.Kiopas lekcija ,,Sataustīt, sajust dabu.’’
Februāris Ziemas forums Daugmales pamatskolā.
Aprīlis Putnu dienas Vestienas pamatskolā. Ornitologa A.Avotiņa lekcija un putnu būrīšu gatavošana. Lieldienu pasākums - olu krāsošana un putnu ligzdu vīšana. Lielā talka un makulatūras talka.
Maijs Mācību ekskursija uz Tērvetes dabas parku un Dobeles ceriņu dārzu.
Mācību gada sākumā tēmai ,,Veselīgs dzīvesveids’’ katra klase izvēlējās savu apakštēmu, pie kuras strādāja visa mācību gada garumā.
1.klases projekts "Veselīgi dārzeņi"
2.klases projekts "Veselīgs uzturs"
3.klases projekts "Veselīgie dārzeņi un augļi"
4.kases projekts "Skolēnam veselīgs uzturs"
5.klases projekts "Vingrošana"
6.klases projekts "Sportiskas aktivitātes skolēna veselībai"
7.klases projekts "Darba un atpūtas režīms"
8.klases projekts "Dzīve bez stresa"
9.klases projekts "Populārie sporta veidi 9.klasē."
Projektu dienās klases strādāja pie savu tēmu izpētes, materiālu apkopojuma un materiālu gatavošanas darba prezentācijai, kura notika 29.maijā. Šogad materiālus klases iesniedza elektroniski, lai taupītu papīru.
Katru mācību gadu braucam ekskursijā, maršrutā iekļaujot kādu ar ekoskolas tēmām saistītu objektu. Uzsākot darbu pie tēmas "Veselīgs dzīvesveids", skolēni apmeklēja Tērvetes dabas parku, Dobeles ceriņu dārzu, Daugavpils minizooloģisko dārzu.
Programmas ietvaros katru gadu aicinām uz skolu lektorus, kas paši ir pievērsušies zaļajam dzīvesveidam. 29.novembrī skolā tikāmies ar D.Kiopu. Lekcijas ar praktisku darbošanos notika pa klašu grupām. Skolēniem bija iespēja sīkāk uzzināt par mežos mītošajiem dzīvniekiem, to dzīvesveidu, praktiski izgatavot suvenīrus no koka. 2.aprīlī skolā tikāmies ar ornitologu A.Avotiņu, kas skolēniem lasīja lekciju ,,Putni Vestienā un tās apkārtnē’’ un palīdzēja gatavot putnubūrīšus apodziņiem.
Ekopadome šogad pirmo reizi rīkoja Rīcības dienu, kuras laikā skolēni un skolotāji tika aicināti ģērbties zaļos tērpos un starpbrīžos iesaistīties aktivitātēs. Pirms Rīcības dienas skolēni tika aicināti iesaistīties akcijā ,,Rīcības asni’’. Plānots arī tas, ka skolēni vasaras brīvlaikā iesaistīsies projektā ,,7.Starptautiskā balto stārķu uzskaitē.’’
Mums ir izveidojusies sadarbība un draudzība ar vairākām citām ekoskolām – Lazdonas, Odzienas, Aknīstes vidusskolu. Esam dalījušies pieredzē un kopā atpūtušies. Šajā mācību gadā 21.februārī ekopadomes skolēni piedalījās Ekoskolu Ziemas forumā Daugmales pamatskolā. Arī šogad, tāpat kā vairākus iepriekšējos gadus, skolēni piedalījās “Zaļās jostas” rīkotajos konkursos, vāca lietotās baterijas un makulatūru. Savācām 3 tonnas 600kg makulatūras, ko nogādājām Līgatnes papīrfabrikā otrreizējai papīra pārstrādei. Kā atalgojumu šis uzņēmums piešķīra ieejas kartes Līgatnes dabas takās, Turaidas muzejrezervātā, Vienkoču parkā.
Tā kā esam Ekoskola, gluži dabiski, rūpējamies par savas skolas apkārtni. Ik rudeni un pavasari katra klase sakopj noteiktu teritoriju skolas apkārtnē (apmēram 0,2 ha). Regulāri sakopjam skolas parku un cenšamies saglabāt to dabas skaistumu, kas mums ir dots.
Bioloģijas skolotāja Dina Podjavo ar savu audzināmo klasi regulāri sakopj pirmā latviešu botāniķa Jāņa Ilstera kapa vietu.
Rūpējamies par elektrības taupīšanu skolā. Nomainām elektriskās spuldzes pret ekonomiskajām. Tāpat pievēršam uzmanību ūdens taupīšanai, nekavējoties tiek nomainīti pilošie ūdens krāni.
Atkritumu konteinerus izved centralizēti, izveidota atkritumu savākšanas sistēma pagastā. Diemžēl vēl nenotiek atkritumu šķirošana. Skolā klasēs šķirojam papīru. Papīrs tiek nodots makulatūrā.
Skolā darbojas skolas virtuve. Kopgaldā siltas pusdienas ēd visi skolēni. Internātā dzīvojošie ēd arī brokastis, launagu, vakariņas. Diemžēl vairs kopgaldā neizmantojam pašu audzētos dārzeņus, jo sarežģīts iepirkšanas process. Gaļu gan iepērkam no zemnieku saimniecības. Šajā mācību gadā piedalījāmies programmās “Skolas auglis” (1.-6. kl.) un “Skolas piens” (1.-4. kl.) Rūpējamies par vides sakārtošanu pie skolas. Iespēju robežās atjaunojam stādījumus, savas skolas apkārtni vienmēr cenšamies uzturēt kārtībā.
2014.gada 12.jūnijs.