Vestienas pamatskola
12.februāris - Silto džemperu diena!
Silto džemperu diena – īss ieskats
“Silto džemperu diena” ir ikgadēja akcija, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā skolu telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra, un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, tādējādi arī simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.
Kampaņa aizsākās 2005. gadā, kad Flandrijas reģiona Ekoskolas, Kioto protokola iedvesmotas, rīkoja pirmo Silto džemperu dienu. Tās sākotnējā ideja bija atgādināt par klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi, aicinot veikt vienkāršas ikdienas darbības, piemēram, samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu, ēst vietējo pārtiku, izslēgt elektroierīces, kad tās nelietojam, un citas līdzīgas iniciatīvas. Šajā dienā izdevās Flandrijas teritorijā uzskatāmi samazināt radītos ogļskābās gāzes izmešus, kā arī veicināt skolēnu, uzņēmēju un varas iestāžu pārstāvju informētību par klimata pārmaiņu problemātiku.
Silto džemperu diena ir arī izdevība veidot sadarbības tīklus starp skolām, organizācijām, uzņēmumiem, pašvaldībām un pat valstu valdībām, lai kopīgi sniegtu lielāku ieguldījumu siltumnīcas gāzu emisiju samazināšanā un klimata pārmaiņu novēršanā. Latvijā Ekoskolas akcijā aktīvi iesaistās jau vairākus gadus, un daudzas īsteno ne tikai vienojošo aktivitāti – gaisa temperatūras samazināšanu telpās –, bet arī iesaista citas vietējās organizācijas, uzrunā sabiedrību, organizē diskusijas un konkursus par klimata tēmu, rīko nodarbības ārā, tā taupot arī elektrības resursus, un daudzas citas aktivitātes.
Ekoskolas apbalvošanas pasākumā tiksies ar starptautiskajiem partneriem
Piektdien, 14.septembrī, pulksten 10.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu piešķiršana. Šogad skolas uzrunās un pirmos Zaļos karogus pasniegs pasaules vadošās vides izglītības un ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) vadītāji no Dānijas.
Kopā 135 Ekoskolas saņems starptautisko Zaļā karoga balvu un vēl 56 – Latvijas Ekoskolas nosaukumu un diplomu. Par aktīvu darbu vides izglītībā un apkārtējās vides aizsardzībā 20 skolas, kuras prestižo Zaļā karoga apbalvojumu saņems pirmo reizi, sveiks FEE International vadītājs Daniels Šafers (Daniel Schaffer) un Starptautiskās Ekoskolu programmas koordinatore Nikola Andreu (Nicole Andreou). Skolas uzrunās arī Vides izglītības fonda pārstāvji un daži Ekoskolu nacionālās žūrijas pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas, Vides izglītotāju asociācijas, Ekodizaina kompetences centra un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas. Par pasākuma gaisotni savukārt rūpēsies atraktīvais pasākuma vadītājs Mārtiņš Kozlovskis jeb Kozmens. Apbalvošanas ceremonijas pirmajā daļā skolām būs iespēja iepazīsies arī ar Ekoskolu programmas aktualitātēm šim mācību gadam un plānotajām aktivitātēm UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas rīkotajā Pasaules lielākajā mācību stundā.
Pasākuma otrajā daļā no plkst. 13.00 Ekoskolas tiksies ar organizācijas Foundation for Environmental Education delegātiem no vairāk nekā 60 pasaules valstīm. Vienojoties kopīgās aktivitātēs, Latvijas Ekoskolas un valstu delegāti dalīsies pārdomās par mūsu planētas nākotni un katra ieguldījumu tās ilgtspējīgā attīstībā. Šī tikšanās mērķis ir prezentēt Ekoskolu programmas pārstāvību Latvijā, un vienlaikus tā kalpos arī kā apliecinājums mūsu Ekoskolām par to aktīvā darba un iniciatīvu vērtību globālā kontekstā.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau sešpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk nekā 51 000 skolu. Programmā tiek aicināta piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā ilgtermiņā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Vides izglītības fonds skolām nodrošina metodiskos materiālus, sniedz atbalstu un iespēju piedalīties dažādās apmācībās, pieredzes apmaiņas forumos un nacionāla un starptautiska līmeņa projektos. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai skolas kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.
Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, ilze.rusmane@videsfonds.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@videsfonds.lv
Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību. Jau septīto gadu VIF īsteno arī nacionāla līmeņa vides kampaņu “Mana jūra”, kuras ietvaros katru vasaru notiek zaļā ekspedīcija.
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2018.gadā" ietvaros.
Gatavojas Latvijas simtgades pasākumiem vides aizsardzībā – Ekoskolas tiekas Babītē
Vairāk nekā 100 Ekoskolu no 54 Latvijas novadiem 23. un 24. februārī tiksies Ekoskolu forumā Babītes vidusskolā, lai sagatavotos vides izglītības aktivitātēm visa gada laikā. Ikgadējas tikšanās Ekoskolu tīkla dalībniekiem ir jau vairāk kā piecus gadus ilga tradīcija.
Foruma laikā dalībnieki apskatīs jautājumus par Latvijas dabas mantojuma saglabāšanu un galvenajiem draudiem tīrai videi. Piemēram, nodarbībās par koku nozīmi tiks piedāvāti risinājumi veco koku saglabāšanai skolu pagalmos, bet Pasaules Dabas fonda un Purvu bridēju stāstos varēs iepazīt mazāk zināmās dabas vērtības. Citas apskatītās tēmas – pārtikas ražošanas ietekme uz vidi, pārtikas atkritumu novēršana, labākās stratēģijas, kā samazināt savu plastmasas atkritumu daudzumu un neiekrist pārmērīgas patērniecības slazdos.
“Programmu veidojam tā, lai dalībnieki saņemtu gan informāciju par mūsdienu svarīgākajiem jautājumiem, gan arī apgūtu dažādas prasmes, kas ļauj vieglāk izmainīt savu dzīvesveidu. Šo divu dienu mērķis ir piedāvāt iespēju satikties, ieklausīties ekspertos un iedvesmoties pārmaiņu radīšanai savās skolās,” stāsta viens no pasākuma rīkotājiem Edmunds Cepurītis.
Ekoskolu forumā piedalās gan pedagogi, gan jaunieši, kuru uzdevums ir iegūto pieredzi izmantot, rīkojot vides aizsardzības aktivitātes savās skolās.
Latvijas jubilejas gadā Ekoskolas plāno vēl aktīvāk iesaistīt skolēnu vecākus un apkārtējo sabiedrību ar radošām aktivitātēm dažādās vides akcijās – Zemes stundā, Ūdens dienā, Pārtikas dienā, Pasaules vides dienā, Āra izglītības dienā un Ekoskolu Rīcības dienās – kopumā gada laikā nodrošinot ap 300 dažādu pasākumu.
“Ekoskolu rīkotie vides izglītības pasākumi reģionos dod iespēju ar skolu starpniecību personiski izskaidrot mūsdienu vides problēmas – klimata pārmaiņas, draudus Baltijas jūrai. Mērķis ir iedvesmot cilvēkus iesaistīties problēmu risināšanā, nevis nokārt galvas” stāsta Ekoskolu programmas koordinators Daniels Trukšāns.
Kā viens no piemēriem minamas nesen rīkotā Silto džemperu diena, kurā vairāk nekā 70 Ekoskolu aicināja aizdomāties par klimata pārmaiņām, uz vienu dienu pazeminot temperatūru skolu ēkās, vienlaikus rīkojot izglītojošus pasākumus par šo tēmu.
Ekoskolu programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds un tā apvieno vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā darbojas vairāk kā 50 000 skolu, padarot to par lielāko sadarbības programmu pasaulē izglītības jomā.
Mūsu skolai - Starptautiskais Zaļais karogs 2017./2018.m.g.!
2017. gada 4. septembrī
Informācija medijiem
Zaļo skolu skaits arvien pieaug
134 Latvijas izglītības iestādes šajā mācību gadā par īpašiem panākumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanā skolā un tās apkārtnē saņēmušas starptautisko Ekoskolas nosaukumu un Zaļā Karoga balvu. Vēl 67 skolas saņems diplomu un Latvijas Ekoskolas nosaukumu.
“Šogad mācību gada sākums iezīmē gan negatīvas, gan ļoti pozitīvas tendences - kamēr skolu skaits Latvijā sarūk, Ekoskolu skaits tikai palielinās. Ir liels prieks, ka aug jauna paaudze, kas tiešām spēs domāt ilgtermiņā un kura spēs arī mainīt nepamatoto priekšstatu, ka vides aizsardzība ir pretrunā ar Latvijas ekonomisko izaugsmi,” stāsta Ekoskolu programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšāns.
Ekoskolu programma ir viens no plašākajiem un efektīvākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Latvijā šobrīd tajā darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādes, tostarp arī pirmsskolas un augstskolas. Visā pasaulē Ekoskolu programmai ir vismaz 49 000 dalībskolu 64 valstīs, kuras visas tiecas īstenot ambiciozu mērķi – iesaistīt skolēnus aizraujošā, uz rīcību orientētā un sociāli atbildīgā vides izglītības procesā, kas veicina ilgtspējīgu attīstību. Starptautisko Zaļā karoga balvu saņem tikai tās skolas, kas ilgstošā laika posmā spēj demonstrēt izcilas aktivitātes vides jomā, savukārt Latvijas Ekoskolas nosaukums un diploms ir nacionāla līmeņa balva skolām, kuras ir ceļā uz Zaļo karogu.
Programmā var piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Vides izglītības fonds skolām nodrošina metodiskos materiālus, sniedz atbalstu un iespēju piedalīties dažādās apmācībās, pieredzes apmaiņas forumos un nacionāla un starptautiska līmeņa projektos. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai skolas kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.
Ikgadējais Ekoskolu apbalvošanas pasākums notiks pēc nedēļas 12. septembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Ar apbalvoto izglītības iestāžu sarakstu var iepazīties šeit.
Ekoskolu Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Vides izglītības fonds - http://www.videsfonds.lv, http://www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, ilze.rusmane@videsfonds.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@videsfonds.lv
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2017.gadā" ietvaros.
KOPĪGĀ CEĻĀ UZ ZAĻĀKU NĀKOTNI. Projekta “Ēdam atbildīgi” gada noslēguma salidojums.
Rīgā, 2017. gada 15. jūnijā
Informācija medijiem
KOPĪGĀ CEĻĀ UZ ZAĻĀKU NĀKOTNI
Projekta “Ēdam atbildīgi” gada noslēguma salidojums.
No 27. līdz 29. jūnijam Raunas pagasta z/s “Jaun-Ieviņas” pārstāvji no 52 projektā “Ēdam atbildīgi!” iesaistītajām Ekoskolām svinēs aizvadītajā mācību gadā kopīgi gūtos panākumus. Salidojums pulcēs gan projekta pirmā, gan otrā gada dalībskolas, kurām šī būs lieliska iespēja tuvāk iepazīties ar domubiedru pieredzi, sasniegumiem un problēmu risinājumiem, apmainīties ar idejām par turpmākām aktivitātēm, kā arī uzzināt daudz noderīga nākamajam gadam.
Papildus atskatam uz pagājušajā mācību gadā sasniegto, trīs dienu programmā skolu pārstāvjiem būs paredzētas arī dažādas izglītojošas un izklaidējošas aktivitātes. Viena no šādām aktivitātēm būs aizraujošas kulinārijas darbnīcas eksperta Edgara Sandera vadībā, kurās varēs apgūt un baudīt gardumus no augu valsts virtuves. Tāpat arī būs iespēja iepazīties ar bioloģisko saimniecību “Jaun-Ieviņas” un “Lielkrūzes” darbību, papildināt zināšanas par globālo izglītību, kā arī piedalīties citos tematiskos un atpūtas pasākumos. Kopīgās aktivitātes arī veicinās kontaktu veidošanos starp kolēģiem, kas kalpos par pamatu skolu sadraudzībām nākotnē.
“Ēdam atbildīgi!” ir starptautiska programma, kurā iesaistītās izglītības iestādes veic dažādas aktivitātes par tēmu – kā izvēlēties un lietot pārtiku pārdomāti un atbildīgi, nekaitējot videi. Šīs skolu iniciatīvas ir vērtīgs ieguldījums sabiedrības veselībā un vides saudzēšanā, jo izglīto gan bērnus, gan viņu vecākus, gan arī skolotājus un plašāku sabiedrību.
Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns priecājas, ka “šogad projektā iesaistīto skolu skaits ir pieaudzis vairāk nekā divas reizes, kas ļāva plašāk aptvert visas projekta tēmas un panākt praktiskas izmaiņas.” Skolu projekta koordinatori atzīst, ka dalība ir bijusi labs rosinājums risināt problēmas skolas vidē un veicināt ilglaicīgas pozitīvas pārmaiņas, piemēram, ievērojami samazināt pārtikas atkritumus un veidot sadarbību ar vietējiem ražotājiem. Tas ir ieguvums ne vien videi un veselībai, bet arī pašvaldību ekonomikai.
Projekts turpināsies vēl vienu gadu, un jau esošajām dalībskolām pievienosies vēl 34 izglītības iestādes. Kolēģu veiksmīgās pieredzes iedvesmotas, arī šīs skolas mācīsies un mācīs pārējos veidot videi draudzīgākus ēšanas ieradumus.
Projektā “Ēdam atbildīgi!” piedalās Ekoskolas no deviņām Eiropas valstīm ‐ Bulgārijas, Horvātijas, Čehijas, Latvijas, Maltas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas un Slovēnijas. Savukārt Latvijā programmā “Ēdam atbildīgi” iesaistītās skolas aptver visus četrus Latvijas vēsturiskos novadus.
Vairāk par projektu var uzzināt šeit:
https://www.eatresponsibly.eu/lv/
http://www.videsfonds.lv/lv/dam-atbild-gi
https://www.facebook.com/edamatbildigi
Par Ekoskolu programmas un projekta ‘Ēdam atbildīgi” īstenošanu Latvijā ir atbildīgs Vides izglītības fonds (VIF), pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis, kas Latvijā nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais Karogs, Zaļā Atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.
Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, 26163508
Salidojumam reģistrēto skolu sarakstu var saņemt, rakstot uz ilze.rusmane@videsfonds.lv
Plašāka informācija par projektu – Daniels Trukšāns, 26349865
Komunikācija ar medijiem – Sanita Rībena, 29107362
EKO skolu ziemas forums!
Ekoskolu programmas 15 gadu jubilejai veltītais Ziemas forums pirmo reizi notiks Rīgā, Rīgas Rīnūžu vidusskolā no 24. līdz 26. februārim, un tajā piedalīsies 300 skolēni un pedagogi no visas Latvijas. Līdz šim Ekoskolu Ziemas forumi norisinājušies Daugmales pamatskolā, Ulbrokas vidusskolā un Ropažu vidusskolā.
Ekoskolu foruma mērķis ir veidot izpratni par Ekoskolu programmā aktuālajām tēmām un palīdzēt Ekoskolu pārstāvjiem labāk izprast, kā programmas vērtības iespējams īstenot praksē, lai ikdienā veicinātu videi draudzīgu rīcību. Forums sniedz iespēju jauniešiem un pedagogiem no dažādām Ekoskolām iepazīt vienam otru un dalīties pieredzē, gūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī smelties iedvesmu zaļa dzīvesveida piekopšanai un popularizēšanai. To nodrošina daudzveidīga un piesātināta foruma programma, kurā ietvertas ne tikai tematiskas nodarbības, bet arī aizraujošas aktivitātes, piemēram, pārgājiens Mangaļsalā un jau par tradīciju kļuvušās Ekoskolu Olimpiskās spēles.
Forums aicinās dalībniekus iedziļināties nozīmīgos vides jautājumos – nodarbības palīdzēs labāk izprast bioloģisko daudzveidību Latvijas ainavās un pasaulē, apzināties mūsu lomu klimata pārmaiņās un izvērtēt savu ikdienas paradumu ietekmi uz pārtikas aprites sistēmu un atkritumu daudzumu pasaulē. Savukārt praktiskajās darbnīcās skolēni un pedagogi apgūs lietderīgas prasmes – piemēram, kā ekoloģiski gatavot ēst vai radīt modernu apģērbu, kā rīkot pasākumus, pēc iespējas mazinot to ietekmi uz vidi, un kā bez atkritumu radīšanas pagatavot pašiem savas higiēnas preces.
Rīgas Rīnūžu vidusskola, kurā notiks Ziemas forums, ir skolēnu skaita ziņā lielākā Ekoskola Rīgā, un var lepoties ar ilggadēju pieredzi programmā. Šogad jubileja ir ne tikai Ekoskolu programmai kopumā, bet arī Rīgas Rīnūžu vidusskolai, kas programmā piedalās jau desmit gadus.
"Mēs esam lepni par to, ka Ziemas forums notiks tieši mūsu skolā. Foruma sagatavošanas procesā ir iesaistīti visi – gan skolotāji, gan skolēni, gan vecāki," stāsta skolas ekokoordinatore Violetta Liepiņa, "Rīnūžu vidusskola Ekoskolu programmā darbojas jau desmito gadu un šo gadu laikā būtiski ir mainījusies mūsu skolēnu attieksme pret vidi – viņi ir kļuvuši aktīvāki un apzinīgāki."
Šogad Ziemas forums notiks jau ceturto reizi. Ideja par Ekoskolu forumu rīkošanu ne tikai gada siltajā laikā radās 2014. gadā, kad Daugmales pamatskola ekokoordinatores Žanetes Ceļmalnieces vadībā ierosināja ziemā organizēt Ekoskolām sportiska rakstura saietu. Ar Vides izglītības fonda palīdzību tika izveidota arī nopietna nodarbību un prasmju darbnīcu sadaļa, un pirmajā Ziemas forumā pulcējās dalībnieki no 40 skolām. Šogad dalībskolu skaits vairāk nekā dubultojies, gandrīz sasniedzot 100 skolu robežu.
“Būt pirmajiem ir pagodinoši un vienlaikus arī atbildīgi. Mūsu darba rezultātā Ziemas foruma ideja varēja pacelties mākoņos, vai arī tikt iebradāta zemē. Redzot, kā Ziemas foruma ideja ir attīstījusies, ir patiess gandarījums par mūsu toreizējo uzdrīkstēšanos, Vides izglītības fonda ieguldījumu, pašvaldības atbalstu un Ekoskolu atsaucību. Mēs ticam, ka šādas aktivitātes ļauj pasaulei kļūt par “kripatiņu” labākai!” saka Žanete Ceļmalniece.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un efektīvākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kas savas darbības Latvijā 15 gadu laikā ir ieguvis ievērojamu popularitāti – šobrīd tajā darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādes – ne tikai skolas, bet arī pirmsskolas un augstskolas.
Ekoskolu programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu. Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds. Ekoskolu Ziemas forums notiek ar Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālu atbalstu.
Informāciju sagatavoja – Lelde Vaivode, lelde.vaivode @zemesdraugi .lv
Programmas “Ēdam atbildīgi!” dalībnieces smelsies iedvesmu projekta otrajā seminārā
14. novembrī kafejnīcā “Terapija” notiks projektā “Ēdam atbildīgi!” iesaistīto izglītības iestāžu pārstāvju tikšanās, kurā skolotājas papildinās savas zināšanas par atbildīgu pārtikas patēriņu, pārrunās aktualitātes, dalīsies līdzšinējā pieredzē un gūs iedvesmu un enerģiju projekta aktivitāšu turpināšanai.
Ievadseminārā, kas notika 30.augustā, skolotājas jau iepazinās ar programmas metodoloģiju un septiņiem soļiem, kas jāveic, lai veiksmīgi īstenotu projekta mērķus. Šoreiz īpaša uzmanība tiks veltīta tam, lai pedagoģes varētu dalīties pieredzē ar to, kā izdevies ieviest pirmos soļus, apspriest klupšanas akmeņus, ar kuriem sanācis saskarties, kā arī veiksmīgās stratēģijas. Protams, neizpaliks arī turpmāko darbības soļu apzināšana, papildu informācijas gūšana par atbildīgu pārtikas patēriņu un ideju ģenerēšana tālākajai darbībai.
Šai tikšanās reizē Lāsma Ozola no Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra palīdzēs uzzināt vairāk par globāliem izaicinājumiem un to nozīmi vietējā līmenī, bet Jana Simanovska no Ekodizaina kompetences centra dalīsies praktiskos padomos izaicinājumu pārvarēšanai un aktīvai skolu jaunatnes iesaistei projekta aktivitātēs. Turklāt - vairākas no dalībskolu pārstāvēm apmeklējušas projekta starptautisko forumu “Menu For Change” Prāgā, tādēļ varēs būt sevišķs atbalsts un iedvesmas avots kopīgai jaunu ideju ģenerēšanai. Seminārs norisināsies Bruņinieku ielā 69, šī gada vasarā atklātajā kafejnīcā “Terapija”, kas piedāvā tikai no augu izcelsmes izejvielām pagatavotus ēdienus, un tā saimniece, pavāre Elīna Dzelzkalēja vadīs skolotājām aizraujošu darbnīcu “Augu valsts virtuves burvība”.
„Ēdam atbildīgi!” ir mācību programma Ekoskolām, veidota ar uzsvaru uz izglītības ciešu sasaisti ar praktisku rīcību, kas aizsākas EYD 2015 (Eiropas attīstības gads 2015) ietvaros un turpināsies arī turpmāk kā neatņemama Ekoskolas programmas sastāvdaļa. Programmā piedalās deviņas Eiropas valstis - Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.
Projekts tiks īstenots trīs gadu garumā, kopumā Latvijā iesaistot vismaz 100 izglītības iestādes. Šogad projektā piedalās 50 skolas. Caur dažādām aktivitātēm un izglītojošajiem materiāliem projekts “Ēdam atbildīgi!” veicina izpratni par pārtikas aprites sistēmas posmiem, kontekstu un saistību ar dažādiem lokāliem un globāliem procesiem, ļaujot skolēniem mācīties veikt atbildīgas un informētas izvēles, patērējot pārtiku. Izmantojot ikdienā pazīstamo pārtikas tēmu kā izejas punktu, lai iedziļinātos šķietami attālinātos jautājumos par efektīvu resursu lietojumu, klimata pārmaiņām, bioloģisko daudzveidību un godīgu tirdzniecību, projekts nodrošina iespēju apgūt konkrētas rīcības, ar kuru palīdzību ieguldīt pozitīvās pārmaiņās. Veiksmīgi organizēta un dabai draudzīga pārtikas ražošanas, izplatīšanas un patēriņa sistēma ir nozīmīgs ilgtspējīgas attīstības elements, un ikviens no mums var iesaistīties tās nodrošināšanā, ēdot atbildīgi.
„Ēdam atbildīgi!” - https://www.facebook.com/edamatbildigi/timeline
Ekoskolas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Informāciju sagatavoja – Lelde Vaivode, lelde.vaivode@zemesdraugi.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@zemesdraugi.lv
Izglītības iestādes, piedaloties projektā „Ēdam atbildīgi!” saņems finansiālu atbalstu savu ideju īstenošanai no Eiropas Savienības. Dokuments sagatavots „Ēd atbildīgi!” projekta ietvaros ar finansiālu atbalstu no Eiropas Savienības. Par dokumenta saturu atbild oficiālais projekta partneris un pārstāvis Latvijā – Vides izglītības fonds.
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2016.gadā" ietvaros.
Ekoskolu Rīcības dienas aicina mainīt paradumus
Informācija medijiem
Rīgā,
2016. gada 7. novembrī
Ekoskolu Rīcības dienas aicina mainīt paradumus
No šodienas līdz 13. novembrim jau ceturto gadu Latvijā un 63 citās pasaules valstīs notiks Ekoskolu Rīcības dienas. To mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vides aizsardzībai, parādot saikni starp globālajiem procesiem un mūsu ikdienas paradumiem, un iedvesmojot šos paradumus mainīt. Latvijā Ekoskolu Rīcības dienās iesaistījušās vairāk nekā 150 skolas.
“Katram no mums ir pienākums rūpēties un gādāt par vidi, kurā dzīvojam. Līdz ar atbildīgu attieksmi pret apkārtējo vidi mēs ieliekam pamatus arī veselīgas sabiedrības veidošanā. Zaļā domāšana, zaļais dzīvesveids un ilgtspējīga rīcība – tās ir vērtības, kas sevī iemieso modernas, attīstītas un zaļas Latvijas nākotni,” atbalstot Ekoskolu Rīcības dienas, uzsver Latvijas prezidents Raimonds Vējonis.
Latvijā Ekoskolu Rīcības dienās ir iesaistījušās vairāk kā 150 skolas, un katra no tām ir izvēlējusies uz kuru no ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem fokusēties. Šeit ir pieejama karte, kurā atzīmētas visas iesaistītās skolas un to plānotās aktivitātes http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolu-r-c-bas-dienas
Šogad vairākas no skolām Rīcības dienu laikā aicinās mazāk izmantot automašīnas, iespēju robežās izvēloties citu transporta veidu vai aicinot draudzēties un vienā mašīnā braukt vairāk kā vienam vai diviem cilvēkiem. Citas skolas aicinās pārdomātāk izvēlēties pārtikas produktus, lai iepirktu tik, cik nepieciešams un tā neradītu liekus atkritumus. Tāpat arī skolu audzēkņi Rīcības dienu ietvaros apmeklēs ekoloģiski sertificētas zemnieku saimniecības, bet kādā skolā uzstāsies lauksaimniecības bioloģiskās daudzveidības eksperts, kas stāstīs skolēniem par Latvijas kultūraugu daudzveidību un bagātību. Vairākas no skolām aicinās pievērst uzmanību ūdens taupīšanai un Latvijas ūdens resursu nepiesārņošanai un neizšķērdēšanai.
Rīcības dienu nedēļa šoreiz sakrīt arī ar Mārtiņdienu, vairākas skolas to izmantos, svētku mielastam mudinot izmantot sezonālos dārzeņus no Latvijas laukiem. Citas skolas Rīcības dienu pasākumus sasaistīs ar Lāčplēša dienas aktualitātēm, spilgtāk iezīmējot tieši Latvijas lokālo kontekstu – vēsturiskās un ģeogrāfiskās īpatnības, kuras var ļaut mums īpaši veiksmīgi īstenot ilgtspējīgas, dabai draudzīgas iniciatīvas.
Ekoskolu Rīcības dienas tika aizsāktas 2013. gadā ar mērķi apvienot visas Ekoskolas kopīgā, sabiedriski nozīmīgā akcijā. Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Visā pasaulē to apgūst 17 000 000 skolēni, savukārt Latvijā – vairāk kā 40 000. Programmas pamatā ir vienkāršas un brīvi piemērojamas vides pārvaldības sistēmas izveide skolā.
Pašlaik Ekoskolu programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas visā pasaulē, Latvijā tās ir gandrīz 200 izglītības iestādes, sākot no pirmskolas izglītības iestādēm līdz par augstskolām. Latvijā Ekoskolu programmu īsteno Vides izglītības fonds. Ekoskolu programma ir viena no piecām Starptautiskā Vides izglītības fonda programmām.
“Rīcības dienas piedāvā Ekoskolām tiešāk un fokusētāk uzrunāt sabiedrību,“ stāsta Ekoskolu Rīcības dienu koordinators Latvijā Edmunds Cepurītis, “Ekoskolu Rīcības dienu mērķis ir dalīties pieredzē, iedrošināt izmēģināt jaunus ieradumus un stāstīt, kāpēc tas būtu jādara, kādu ietekmi uz vidi un uz mums pašiem šie paradumi atstāj. Piemēram, ja izvēlamies uzturā lietot palmu eļļu, mēs veicinām dabas vērtību izzušanu valstīs, kurās tiek ievāktas izejvielas eļļas izgatavošanai. Vairākas no palmu eļļām nav arī tā veselīgākā izvēle.”
Šogad Ekoskolu Rīcības dienas veltītas 17 ANO Ilgstpējīgas attīstības mērķiem, izceļot ar vidi saistītos četrus mērķus - ilgtspējīgu iepirkšanos, dabas vērtību aizsardzību jūrā, dabas aizsardzību sauszemē un klimata pārmaiņu mazināšanu.
Atbalstītāji
Šogad Ekoskolu Rīcības dienām ir daudz dažādu atbalstītāju, no kuriem interesantāko un veiksmīgāk īstenoto kampaņu veidotāji saņems iedvesmojošas balvas. Putnu vērošanas un dabas izziņas ekskursiju organizatori Dabas Tūres dāvās ekskursiju, Pasaku Meža dabas takas īpašnieki apbalvos ar dāvanu karti dabas takas apmeklējumam, piedzīvojumu organizācija DabaLaba nodrošinās loka šaušanas treniņu, bet kompānija Lūzumpunkts – laivu braucienu nelielai skolēnu grupai, Liepājas teātris un Dirty Deal Teatro sniegs iespēju par brīvu apmeklēt teātra izrādi, savukārt zinātkāres centrs ZINOO dāvinās centra apmeklējumu skolēnu grupai, un komandas veidošanas uzņēmums Sense of Team apbalvos ar divu dienu komandas veidošanas treniņu zemo virvju parkā profesionālu treneru pavadībā.
Kontaktinformācija
Vides izglītības fonds – lelde.vaivode@zemesdraugi.lv, www.videsfonds.lv , https://www.facebook.com/videsfonds/
Ekoskolu Rīcības dienu koordinators Latvijā - edmunds.cepuritis@zemesdraugi.lv
Ekoskolu programmas koordinators Latvijā – daniels.truksans@zemesdraugi.lv
Notiks Latvijas Ekoskolu apbalvošana
Pirmdien, 19.septembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās notiks ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu piešķiršana – 125 skolas saņems prestižo starptautisko Zaļo karogu, bet vēl 57 skolas iegūs Latvijas Ekoskolas sertifikātu.
Tāpat kā līdz šim, apbalvošanas svinību pasākums noritēs divās daļās – pirmajā daļā skolas saņems apbalvojumus un varēs iepazīties ar labās prakses piemēriem no kolēģu darba. Apbalvoto skolu rindās ir 21 skola, kas Zaļo karogu saņems pirmo reizi, gan arī divas skolas, kas saņems Zaļo karogu jau trīspadsmito gadu pēc kārtas! Lai saņemtu Ekoskolu apbalvojumus, skolām visa mācību gada garumā ir jāīsteno vides izglītības programma un jāiesaistās apkārtējās vides pārvaldībā, kā arī jācenšas videi draudzīgās praksēs iesaistīt arī apkārtējo sabiedrību.
Pasākuma otrajā daļā notiks kampaņas “Solis pasaulē” atklāšana, kuru organizē Vides izglītības fonds sadarbībā ar UNESCO Latvijas nacionālo komisiju, LAPAS (Latvijas platformu attīstības sadarbībai) un LAPSA (Latvijas Augstskolu pedagogu sadarbības asociāciju). Kampaņas mērķis ir veicināt dažādu iestāžu un skolu pārstāvju sadarbību, lai veicinātu vides un globālās izglītības tēmu apskatīšanu mācību saturā. Saistībā ar kampaņu Ekoskolām un citiem interesentiem būs iespēja piedalīties ikgadējās Ekoskolu Rīcības dienās, Globālās izglītības nedēļā un starptautiskajā izglītības akcijā “Pasaulē lielākā mācību stunda”.
Apbalvošanas pasākums noslēgsies ar Ekoskolu pārstāvju kopīgo gājienu, kas šogad būs veltīts tieši kampaņas “Solis pasaulē” atklāšanai. Gājienā savstarpējas sadarbības nepieciešamība tiks simboliski parādīta, savijot katras skolas atvestu pavedienu lielā zināšanu, rīcību un apņemšanās kamolā, kuram radošā akcijā tiks aicināti savu apņemšanos pievienot arī vairāku valsts institūciju – VARAM, IZM un ĀM – pārstāvji.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk nekā 49 000 skolas. Iepriekšējā mācību gadā Latvijā plīvoja 117 Zaļie karogi. Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu mācību gadu un ikreiz jānopelna no jauna. Lēmumu par skolu apbalvošanu pieņēmusi Ekoskolu programmas Nacionālā žūrija, kuras sastāvā ir VARAM, IZM un citu valsts institūciju, kā arī sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji.
Ekoskolu Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Informāciju sagatavoja – Lelde Vaivode, lelde.vaivode@ zemesdraugi.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@ zemesdraugi.lv
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2016.gadā" ietvaros.
125 Latvijas izglītības iestādes šajā mācību gadā par īpašiem panākumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanā skolā un tās apkārtnē saņēmušas starptautisko Ekoskolas nosaukumu un Zaļā Karoga balvu. Vēl 57 skolas saņems diplomu un Latvijas Ekoskolas nosaukumu.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un efektīvākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš savas darbības Latvijā 14 gadu laikā ir ieguvis ievērojamu popularitāti – šobrīd tajā darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādes – ne tikai skolas, bet arī pirmsskolas un augstskolas. Visā pasaulē Ekoskolu programmai ir vismaz 49 000 dalībskolu 64 valstīs, kuras visas tiecas īstenot ambiciozu mērķi – iesaistīt skolēnus aizraujošā, uz rīcību orientētā un sociāli atbildīgā vides izglītības procesā, lai nodrošinātu, ka jaunieši ir spējīgi radīt pasaulē pozitīvas pārmaiņas, kas veicina ilgtspējīgu attīstību. Programmas atpazīstamākais elements ir starptautiskā Zaļā karoga balva, ko saņem tikai tās skolas, kas ilgstošā laika posmā spēj demonstrēt izcilas aktivitātes vides jomā. Savukārt Latvijas Ekoskolas nosaukums un diploms ir nacionāla līmeņa balva skolām, kuras ir ceļā uz Zaļo karogu.
Iepriekšējā mācību gadā Latvijā plīvoja 117 Zaļie karogi. Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu mācību gadu un ikreiz jānopelna, visa gada garumā organizējot jēgpilnus vides izglītības pasākumus skolā un veicinot apkārtējās sabiedrības līdzdalību tajos. Pēc rūpīgas izvērtēšanas lēmumu par skolu apbalvošanu pieņēmusi Ekoskolu programmas Nacionālā žūrija, kuras sastāvā ir VARAM, IZM un citu valsts institūciju, kā arī sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji.
Ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, var iesaistīties Ekoskolu programmā. Vides izglītības fonds šīm skolām nodrošina metodisko materiālu vides izglītības īstenošanai skolā, kā arī sniedz atbalstu un iespēju piedalīties dažādās apmācībās, pieredzes apmaiņas forumos un nacionāla un starptautiska līmeņa projektos. Turklāt dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai skolas kolektīvam, bet arī pašvaldībai, kurā skola atrodas, jo sabiedrības līdzdalības veicināšana ir viens no nozīmīgākajiem Ekoskolu programmas aspektiem, un skolas ciešā sadarbībā ar vietējo pašvaldību mērķtiecīgi īsteno aktivitātes, kas veicina efektīvu apkārtējās vides pārvaldību.
Ikgadējais Ekoskolu apbalvošanas pasākums notiks pēc divām nedēļām 19. septembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Ar apbalvoto izglītības iestāžu sarakstu varēs iepazīties Vides izglītības fonda mājaslapā.
Ekoskolu Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Vides izglītības fonds - http://www.videsfonds.lv, http://www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Informāciju sagatavoja – Lelde Vaivode, lelde.vaivode@zemesdraugi.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@zemesdraugi.lv
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2016.gadā" ietvaros.
Nedēļas garumā Ekoskolu pārstāvji mācās par dabas aizsardzību
Informācija medijiem
09.08.2016.
Zvejniekciema vidusskolā noslēdzies Vides izglītības fonda rīkotais Ekoskolu Jūras forums, kurā piedalījās vairāk kā 200 pārstāvju no 84 skolām visos Latvijas reģionos
Ekoskolu foruma nedēļu atklāja Saulkrastu novada domes – foruma līdzfinansētāju – priekšsēdētāja vietnieka Normunda Līča uzruna, kurā uzsvērta Saulkrastu novada apņēmība ar vides izglītību risināt gan vietējās, ar jūras piekrasti saistītās, gan globālās problēmas. Foruma atklāšanā Ekoskolu programmas koordinators Daniels Trukšāns apstiprināja, ka forums noteikti palīdzēs ne tikai izglītot par aktuālajiem vides jautājumiem, bet arī visas norises laikā veicinās dalībniekiem ievērot rīcības, kas samazina mūsu radītās slodzes uz vidi. Ņemot vērā mūsdienu industriālās lopkopības sistēmas nesamērīgi lielo ietekmi uz sugu izmiršanu citās pasaules daļās, tika pieņems lēmums forumā piedāvāt veģetāru ēdināšanu, ļaujot dalībniekiem iepazīt ēdienus un rosinot biežāk maltītēs aizvietot gaļas produktus ar veselīgākām alternatīvām arī pēc foruma. Saistībā ar foruma atrašanos pie jūras, tika veidota sadarbība arī ar SIA “Greenwalk”, nodrošinot videi draudzīgākus tīrīšanas līdzekļus.
Foruma laikā bija iespējams lekcijās uzzināt aktuālākos jautājumus par mūsdienu draudiem bioloģiskajai daudzveidībai pasaulē un Latvijā. Mežu, pļavu, jūras, upju, purvu dabas vērtības un to apdraudējumus skaidroja eksperti no Pasaules Dabas Fonda direktors, Latvijas Hidroekoloģijas institūta, Dabas aizsardzības pārvaldes, SIA “Purvu bridēji”, bet kopumā dažādas ar dabas aizsardzību un vides izglītību saistītas nodarbības vadīja vairāk nekā 30 lektori – tajā skaitā no UNESCO nacionālās komisijas, SIA “ZAAO”, biedrības “homo ecos:”, VARAM Klimata pārmaiņu departamenta, SIA “Edurio”, iniciatīvas “Datu skola”, kā arī vairākām citām organizācijām.
Forums saglabāja jau ierasto struktūru, piedāvājot atsevišķu programmu pedagogiem un jauniešiem, kurā sākumā vairāk uzmanības pievērsts zināšanu iegūšanai, bet pēc tam – prasmju un aktīvisma principu apgūšanai, noslēgumā veicinot dalībnieku pašu veiktu izvērtējumu par apgūtajām zināšanām.
Foruma noslēgumā dalībnieki devās pārgājienā gar jūras piekrasti, atzīmējot Vides izglītības fonda rīkotās kampaņas Mana jūra piecu gadu jubileju, kura laikā veikts arī jūras piesārņojošo atkritumu monitorings. Pateicoties lielajam dalībnieku skaitam, pavisam īsā laikā noskaidrota atkritumu izplatība mazāk apmeklētajās pludmalēs uz Z no Zvejniekciema – divos monitoringos atklātais atkritumu blīvums ir 15 un 18 atkritumu vienības uz 100 metriem. Lai arī šis rādītājs ir ap desmit reizes mazāks nekā bieži apmeklētajās pludmalēs, iegūtie rezultāti dod papildus pamatu sarunām par politiskiem lēmumiem atkritumu daudzuma ierobežošanai, jo redzams, ka vienā pludmalē nonākošie atkritumi var ceļot lielos attālumos.
Forums noslēdzās ar apņemšanos Ekoskolu programmas skolas arī turpmāk iesaistīt līdzīgu vides problēmu praktiskā izpētē un rīcībā to novēršanai.
Ekoskolu programma ir viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas.
Pasākumu organizē Vides izglītības fonds sadarbībā ar Zvejniekciema vidusskolu un Saulkrastu novada domi. Ekoskolas programmas darbību un foruma norisi atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un Meža attīstības fonds.
Vides izglītības fonds - www.videsfonds.lv, www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - www.draugiem.lv/ekoskolas
Informāciju sagatavoja – Edmunds Cepurītis
edmunds.cepuritis@zemesdraugi.lv